Sterylizacja i kastracja FAQ

Zdrowie kota (23-01-2010)

Dlaczego warto wysterylizować/wykastrować swojego kota?

Sterylizacja/kastracja:
 
- zmniejsza u kota ryzyko wystąpienia ropomacicza oraz chorób nowotworowych
- eliminuje uciążliwe objawy rui u kotek (głośne miauczenie, ucieczki)
- redukuje znaczenie terenu moczem przez kocury (eliminując nieprzyjemny zapach)
- zapobiega skłonnościom kotów do włóczęgi
- zwiększa przywiązanie kota do opiekuna
- redukuje agresję, wycisza zwierzę
- pozwala kotom cieszyć się lepszym zdrowiem
- zmniejsza nasze wydatki na leczenie weterynaryjne
- zapobiega nadpopulacji kotów i zmniejsza liczbę niechcianych zwierząt usypianych w schroniskach
 
 
Typowe wątpliwości
 
"Zabieg sprawi, że mój kot utyje."
 
To nie zabieg sterylizacji/kastracji powoduje otyłość u zwierząt, a brak ruchu i odpowiedniej diety. Po zabiegu naturalny jest spadek aktywności (związanej m. in. z popędem płciowym). Zadbaj o zmianę diety kota na mniej kaloryczną (specjalna karma dla kastratów) i odpowiednią dawkę ruchu, a kot zachowa dobrą kondycję i szczupłą linię.
 
"Po zabiegu zdrowie mojego kota pogorszy się."
 
Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje, szczególnie dróg moczowych, spada u wysterylizowanych kotów o 98%. Wysterylizowane samce kotów żyją średnio o dwa lata dłużej niż niepoddane temu zabiegowi. U kotek znika ryzyko ropomacicza.
 
"Zabieg „zepsuje” charakter mojego kota."
 
Sterylizacja/kastracja nie wpłynie na pogorszenie charakteru kota. Jest dokładnie odwrotnie. Koty poddane sterylizacji mają mniejsze skłonności do włóczęgi, są mniej spięte, wiążą się silniej ze swoimi opiekunami i mają mniej kłopotliwych nawyków, jak np. uciążliwe miauczenie podczas rui, wdawanie się w bójki i opryskiwanie moczem swego terytorium.
 
"Mój kot przestanie czuć się mężczyzną/kobietą."
 
Koty nie są świadome swojej tożsamości płciowej. Rozmnażają się tylko dzięki instynktowi, nie myślą kategoriami „ludzkimi”. Dzięki zabiegowi kot przestanie męczyć się z powodu popędu płciowego i będzie szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany.
 
"Kastracja/sterylizacja to niehumanitarna ingerencja w naturę."
 
Udomowione koty są hodowane przez ludzi dla towarzystwa. Z jednej strony są rozmnażane, a z drugiej każdego roku tysiące niechcianych kotów jest zabijanych lub poddawanych eutanazji – to właśnie jest niehumanitarna ingerencja. Sterylizacja jest humanitarnym rozwiązaniem tego problemu.
 
"Kotka musi mieć młode przynajmniej raz w życiu."
 
Nie zostało stwierdzone, że ciąża i wychowanie młodych wpływa korzystnie na zdrowie kotki. Natomiast faktem jest, że kotka odczuwa wiele dyskomfortu związanego z rozmnażaniem. Poród u kotek nierasowych jest ryzykowny, zdarzają się poważne powikłania związane z wielkością płodów. Ciąża i karmienie bardzo osłabiają organizm kotki. Wiele kotek odrzuca kocięta. Nierzadko kotka umiera przy porodzie. Kotka nie odczuwa radości macierzyństwa – rozmnaża się kierowana instynktem zachowania gatunku, więc pozbawienie możliwości macierzyństwa nie krzywdzi kotki.
 
"Oddanie kota na zabieg to dla mnie za duży stres."
 
Poddanie kota zabiegowi sterylizacji/kastracji jest daleko mniej stresujące niż wychowywanie kolejnych miotów kociąt każdego roku i szukanie dla nich domów. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, a ryzyko powikłań jest znikome.
 
"Nie stać mnie na zabieg kastracji/sterylizacji."
 
Koszt zabiegu jest jednorazowy. Za kastrację kocura zapłacimy ok. 90 zł, sterylizacja kotki to wydatek rzędu 120 zł. Koszt opieki nad miotem kociąt to kwota kilkukrotnie wyższa! Antykoncepcja hormonalna oprócz tego, że szkodzi zdrowiu kotki, musi być stosowana regularnie do końca życia zwierzęcia, a więc jest to sumarycznie ogromny wydatek. Opieka lekarska nad kotem, który zachorował na chorobę nowotworową lub ropomacicze to kwoty nawet kilku tysięcy zł. Biorąc pod uwagę inne alternatywy, zabieg kastracji/sterylizacji jest najtańszym rozwiązaniem.
 
"Mój kot jest już za stary na zabieg."
 
Wiek niekoniecznie musi być przeciwwskazaniem do zabiegu. U kotów powyżej 6 roku życia zaleca się wykonanie przed zabiegiem badania krwi, aby upewnić się czy zwierzę może zostać poddane działaniu środków anestetycznych używanych do narkozy.
 
 
Czy wiesz że…?
 
- Jedna kotka i jej potomstwo mogą wydać na świat 420 000 nowych kocich istnień w ciągu 7 lat!
 
- Każdego roku w polskich schroniskach usypianych jest kilkanaście tysięcy kotów.
 
- Wiele przyniesionych do schronisk kotów zostaje poddanych zabiegowi eutanazji z powodu braku miejsc.
 
- Znaczna liczba nowonarodzonych kociąt zostaje w okrutny sposób zabitych przez człowieka
 
- Kastracja i sterylizacja zatrzymuje cykl rozmnażania i niepotrzebnego zabijania zwierząt!
 
Podoba Ci się artykuł? Daj mu łapkę! 1 użytkownik dał 1 łapkę humanitarna sterylizacja wątpliwości kastracja zalety

podziel się

formularz kontaktowy

Aby skontaktować się z nami, możesz skorzystać z formularza kontaktowego. Wybierz sprawę, w jakiej chcesz się skontaktować, a następnie wypełnij i wyślij formularz. Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją naszej polityki prywatności.

wpisz numer z obrazka powiększony o trzy wpisz numer z obrazka wyślij wiadomość