Jak wykonać budkę na zimę dla kota?

Vademecum (29-11-2010)

Pogoda typowa dla okresu zimowego, czyli mróz, lodowaty wiatr i opady śniegu to dla wielu kotów miejskich prawdziwy dramat. Trudności w zdobyciu pożywienia oraz brak schronienia przed zimnem sprawiają, że koty stają się bezradne, chorują, głodują. Wszystko to powoduje, że wiele z nich po prostu umiera. Zimą koty zdane są na człowieka chyba najbardziej w ciągu całego roku.

Oprócz dokarmiania, ważne jest zapewnienie kotom wolno żyjącym ciepłego miejsca, w którym będą mogły schronić się przed mrozem, wiatrem i śniegiem. Nie pozostawiajmy ich bez schronienia. Nie pozwólmy, aby musiały zimą spać pod krzakiem, czy na śmietnikowym betonie. Owszem, koty często przeżywają nawet ciężkie zimy. Jednak odczuwają niskie temperatury równie dotkliwie jak my. W tym artykule znajdziecie porady dotyczące budowy domków dla kotów.

Z czego najprościej zrobić budkę?

Najprostszym i optymalnym materiałem jest gruby styropian. Można skleić budkę z płyt styropianowych, ale trzeba wówczas zadbać o idealną szczelność w miejscach klejenia. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w gotowe styropianowe, termiczne pudła po lekach. Można je zdobyć w hurtowniach farmaceutycznych, które mają nieraz duże ilości takich pudeł na zbyciu (jeśli potrzebne nam tylko jedno pudło, warto popytać o nie w większych aptekach).

Gotowe pudła dostępne są w różnych rozmiarach: od małych (30x40x50 cm), o cienkich ściankach (ok. 3 cm grubości) po duże (wielkości pudła po telewizorze) o grubszych ściankach (ok. 5-7 cm grubości). Mniejsze mają tę zaletę, że łatwo je ukryć, np. w krzakach. Większe wprawdzie zajmują sporo miejsca, ale są cieplejsze, mocne i odporne na zniszczenia.

Instrukcja wykonania budki

Zanim przystąpimy do sklejania elementów pudła (czyli do przyklejenia pokrywy), wycinamy otwór wejściowy. Nieduży, najlepiej o wymiarach 13x13 cm. Otwór wejściowy wycinamy jak najwyżej "pod dachem", aby domek stanowił rodzaj koszyka, czy legowiska. Gdy kot zaakceptuje już swoją budkę, warto osłonić otwór wejściowy ruchomą klapką, chroniącą przed uchodzeniem ciepła z budki. Klapka taka może być zrobiona z kawałka gumy lub miękkiego pleksi. Wystarczy przykleić ją nad otworem wejściowym taśmą pakową.

Styropian (tzn. pokrywę do pudła) przylepiamy pianką montażową, taką jak do montażu okien. Pianka ma tę zaletę, że puchnie i wypełnia wszystkie szczeliny. Można nią wypełniać ubytki styropianu. Po wyschnięciu namiar odcinamy nożykiem (najlepszy taki do tapet). Klej nie jest polecany, gdyż nie daje tej szczelności, co pianka. 

Oklejamy pudło czarną folią (najlepiej sprawdzają się worki na śmieci o pojemności 180 litrów lub większe). Czarny kolor łatwo wtapia się w otoczenie, dzięki czemu budka nie będzie zanadto rzucać się w oczy. Do oklejania najlepiej użyć specjalnej czarnej taśmy przylepnej (wzmacnianej tkaniną) jest bardzo mocna i wodoodporna. Przy oklejaniu wszystkie zawinięcia folii muszą iść w dół, aby nie tworzyły kieszonek dla ściekającej po budzie wody.

Doklejamy daszek na wejściem. Jeśli domek jest bez dachu, deszcz spływa do otworu wejściowego. Daszkiem może być kawałek nieprzemakalnego materiału z odzysku (deska, plexi, twarda guma) też oblepionego folią.

Na końcu cały domek warto przykryć jeszcze grubą folią budowlaną.

Zobacz też prezentację w Power Point z instrukcją wykonania kartonowo-styropianowej budki dla kotów (Fundacja "Zmieńmy Świat")

Solidniejsze budki drewniane

Oczywiście, lepsze byłyby domki drewniano-styropianowe (samo drewno jest zimne), jednak wiąże się to z większymi kosztami materiałów. A gdy ma się armię wolno żyjących podopiecznych, trzeba się często liczyć z kosztami.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzstanie np. starych kuchennych szafek jako budek. Po ociepleniu styropianem i wycięciu otworów, mogą one stanowić ciepłe i bezpieczne schronienie dla kotów.


Jeżeli administracja i mieszkańcy godzą się, świetnym wyjściem jest estetyczna profesjonalna budka lub ogrodowa drewniana altanka na nóżkach, z dwoma otworami wejściowymi (dla bezpieczeństwa). Drewniane budki najlepiej ustawiać na bezpiecznym, chronionym terenie, aby żaden "pomysłowy" przeciwnik kotów nie mógł ich podpalić.

Czym wyścielić wnętrze budki?

Jako posłanie wewnątrz budki stosujemy wyłącznie tkaniny, które trzymają ciepło i nie chłoną wilgoci. Najlepsze tkaniny to: polar, wełna, sztuczne futro. Wełna ma jednak pewną wadę - gdy już zamoknie, długo schnie. Warto pociąć materiał na kawałki - kotom zwykle podoba się takie rozwiązanie, bo nie leżą na powierzchni, jak na złożonym kocu, ale mają możliwość zagrzebania się w ścinki.

Posłanie nie może służyć całą zimę. Nawet w bardzo ciepłym i szczelnym domku może dostawać się wilgoć, bo kot wnosi wodę i śnieg na łapkach, czy na futerku. Trzeba kontrolować stan posłania i w razie potrzeby wymieniać je co jakiś czas na suche i czyste.

Nie należy używać posłań bawełnianych (np. ręczników, pościeli), gdyż bardzo chłoną wilgoć. Również nie należy wkładać do budki gąbki, poduszek z pierza, ani włókien syntetycznych typu nylon, bistor. Nie spełniają swojej roli, a wręcz chłodzą! Także słoma i siano nie są dobrą ściółką do kociego domku. Kot uwielbia miękkość i przytulność. Słoma jest twarda i ostra, po pewnym czasie kruszy się i zmienia w słomianą sieczkę. Z kolei siano jest niby milsze, ale szybko gnije.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Buda nie może być za duża, ani zbyt wysoka, bo kot nie wypełni jej własnym ciepłem. Kot musi jednak w miarę swobodnie w niej usiąść, obrócić się i położyć. Jeżeli ma w niej mieszkać kilka kotów razem, dostosowujemy wielkość budki do ich liczby. W duże mrozy koty czasami wchodzą do jednego domku i grzeją się wzajemnie. Należy jednak wziąć pod uwagę, czy koty się lubią i czy zechcą mieszkać razem. Jeżeli nie, każdy musi mieć swoją budkę.

Kolejna zasada to absolutna szczelność domku. Każda nieszczelność, szpara, czy najmniejsza dziurka to dostęp dla wody w czasie opadów, czy wiosennych roztopów.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest budka (z drewnianych deseczek, starej szafki, skrzyni), bezwarunkowo musimy ocieplić ją wewnątrz styropianem. Styropian w płytach można kupić w sklepach budowlanych.

Duże znaczenie ma umiejscowienie otworu wejściowego. Niektórzy robią ten błąd, że wycinają duży otwór, pośrodku ścianki frontowej, w dodatku przy samej ziemi. W ten sposób wiatr hula bezpośrednio po kocie, w czasie ulewy woda chlapie do środka. Jeżeli umieścimy otwór z boku i dość wysoko, wówczas kot będzie leżał poniżej wejścia, osłonięty ściankami ze wszystkich stron. Będzie mógł "wkopać się" w posłanie i siedzieć sobie jak w gniazdku. Podobno najlepiej dla kota, gdy ma otwór wejściowy na wysokości karku. Można go jednak zrobić nawet wyżej (nawet dla małych kotów nie stanowi to przeszkody). Natomiast, gdy otwór jest przy samej ziemi, kot musi wczołgiwać się do domku.

Wielkość otworu to kolejna ważna sprawa. Optymalna wielkość to 13x13 cm. Nie powinien być większy niż 15x15 cm. Mały otwór chroni kota siedzącego w budce przez zaglądającym tam psem (czy innym większym zwierzęciem), bo ten nie ma możliwości wsadzenia pyska do budy.

Najlepiej, by zimowa budka dla kota miała tylko jeden otwór wejściowy. Chodzi o to, by wszelkimi sposobami zatrzymać we wnętrzu budki ciepło emanujące z kota. W tym przecież celu robimy jak najmniejsze otwory i w miarę możliwości zabezpieczamy je ruchomymi drzwiczkami, tkaninową kotarą, czy pociętą z paski gumą. W budce nie powinno być cyrkulacji powietrza.

Oprac. na podstawie tekstu autorstwa Praksedy z forum Miau.

Przykładowe domki dla kotów

A oto kilka zdjęć domków dla kotów.

Zdjęcia domków udostępnione przez Anię Wydrę.


Domki kocie typu "kocia sypialnia"


Budka kocia dla 2 kotów (dach pokryty papą otwierany do tyłu na zawiasach)


Pudło styropianowe

Zdjęcia budek z czterema wejściami udostępnione przez kotalizator


Wymiary budki z czterema wejściami: szerokość 80 cm x głębokość 55 cm x wysokość 75 cm.
Grubość ścian: 5,5 cm, w tym 2 cm styropianu (styropian jest pomiędzy drewnianymi ściankami).

Zdjęcia budki dwukomorowej, którą ustawiono na terenie Zakładu Karnego w Koronowie

Podoba Ci się artykuł? Daj mu łapkę! 1 użytkownik dał 1 łapkę zima opieka schronienie budki

podziel się

formularz kontaktowy

Aby skontaktować się z nami, możesz skorzystać z formularza kontaktowego. Wybierz sprawę, w jakiej chcesz się skontaktować, a następnie wypełnij i wyślij formularz. Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją naszej polityki prywatności.

wpisz numer z obrazka powiększony o trzy wpisz numer z obrazka wyślij wiadomość