Program szczepień kota

Zdrowie kota (03-03-2010)

W dbaniu o zdrowie kota istotną rolę odgrywa profilaktyka. Dlatego, zgodnie z zasadą "lepiej zapobiegać niż leczyć", pamiętajmy o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi chorobami.

Niektóre szczepienia zaliczamy do bezwględnie koniecznych, w przypadku innych jest to sprawa naszej decyzji. To, czy szczepienie jest niezbędne zależy od kilku czynników: trybu życia kota, ilości zwierząt w domu, stopnia zakaźności danej choroby, skuteczności szczepionki itp. Na pewno konieczne jest zaszczepienie każdego kota przeciw panleukopenii i kociemu katarowi. W przypadku pozostałych chorób można zrezygnować ze szczepień (najlepiej skonsultować decyzję z lekarzem weterynarii).

Przeciwko jakim chorobom szczepi się koty?

Niezbędne szczepienia to te, które zabezpieczą zwierzę przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Można (choć nie trzeba) także zaszczepić kota przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także grzybicy.

Termin pierwszego szczepienia

Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu - stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarz podaje podskórnie, najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę).

Kalendarz podstawowych szczepień u kotów

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni (tzw. "doszczepienie"): koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie wykonujemy w rok po pierwszym: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia (częstotliwość uzależniona jest od trybu życia zwierzęcia: u kotów wychodzących lub żyjących w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza przy dużej rotacji zwierząt w domu) powtarzamy szczepienia co roku, natomiast u kotów niewychodzących i żyjących w małym zagęszczeniu zwierząt wystarczy powtarzać szczepienia co 2-3 lata

Szczepienia dodatkowe

Szczepienia dodatkowe, czyli szczepienia przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy nie są niezbędne. Z niektórymi szczepieniami wiąże się ryzyko poważnych skutków ubocznych, dlatego zanim zdecydujemy się podać takie szczepionki naszemu kotu, rozważmy wszelkie za i przeciw.

- wścieklizna - przy tej szczepionce istnieje ryzyko powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego iniekcja musi być podana ściśle podskórnie w tylną kończynę (daje to możliwość amputacji łapy w przypadku powstania mięsaka, co może ocalić życie naszemu kotu). Powinno się zaszczepić: koty wychodzące na dwór, a także koty niewychodzące narażone na kontakt z zarażonym wścieklizną zwierzęciem (np. nietoperzem). Kiedy szczepić? Pierwsze szczepienie wykonuje się po 16 tygodniu życia i powinno być podane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, szczepienie powtarzamy co 2 lata.

- białaczka - w przypadku podawania szczepionek starszego typu istnieje ryzyko wystąpienia mięsaka poszczepiennego jak również ryzyko wywołania choroby. Powinno się zaszczepić: koty wychodzące, żyjące w dużych skupiskach zwierząt, hodowlane przeznaczone do krycia. Środki ostrożności: przed podaniem szczepionki starszego typu należy wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi - gdy wynik testu jest ujemny, można podać szczepionkę. Kiedy szczepić? Pierwszy raz szczepienie podajemy kotu kilkumiesięcznemu, po około miesiącu od pierwszego szczepienia należy zrobić powtórkę, a później powtarzać szczepienia co 1-3 lata. W przypadku szczepionki Purevax (nowszego typu), nie występuje ryzyko wystąpienia mięsaka. Producent szczepionki zaleca wykonanie testów na obecność wirusa przed szczepieniem.

- chlamydioza - szczepionka ta ma niezbyt wysoką skuteczność oraz stosunkowo często powoduje nieprzyjemne reakcje poszczepienne (gorączka, ból w miejscu iniekcji, utrata apetytu), dlatego przeciw chlamydiozie szczepi się tylko koty narażone na zakażenie: wychodzące oraz żyjące w dużych skupiskach zwierząt. Szczepionka podawana jest jednocześnie z podstawowymi szczepieniami (koci katar i panleukopenia).

- grzybica - szczepionka nie jest zbyt skuteczna, można stosować ją wspomagająco w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

Zanim zaszczepimy kota

O czym nie wolno zapomnieć przed szczepieniem naszego kota? Poniżej podajemy kilka ważnych informacji:

- kot musi zostać zbadany przez lekarza weterynarii (nie szczepi się zwierząt chorych)
- należy odrobaczyć kota (nie szczepi się zwierząt zarażonych endopasożytami)
- nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia
- należy zachować ostrożność w przypadku kota, który miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe
- zapytajmy lekarza przeciw jakim chorobom chce zaszczepić zwierzę, aby mieć możliwość zrezygnowania ze szczepień, które nie są niezbędne
- dopilnujmy, aby w przypadku szczepienia przeciw wściekliźnie oraz białaczce iniekcja została podana w tylną łapę i ściśle podskórnie (dotyczy generacji szczepionek, które niosą ryzyko wystąpienia mięsaka poszczepiennego)

Reakcje poszczepienne

U kotów zdarzają się czasami reakcje poszczepienne. Zwykle nie są one niebezpieczne dla zdrowia i szybko mijają. Do typowych reakcji, którymi nie trzeba się niepokoić należą: ospałość, apatia, brak apetytu, ból w miejscu iniekcji. Jeśli zaobserwujemy te objawy tuż po szczepieniu, zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody, i nie wpadajmy w panikę. Najczęściej już następnego dnia przykre objawy ustępują. Jeśli jednak trwają zbyt długo lub zachowanie kota jest w naszej ocenie wyraźnie niepokojące, lepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Podoba Ci się artykuł? Daj mu łapkę! 1 użytkownik dał 1 łapkę koci katar panleukopenia profilaktyka szczepienia

podziel się

formularz kontaktowy

Aby skontaktować się z nami, możesz skorzystać z formularza kontaktowego. Wybierz sprawę, w jakiej chcesz się skontaktować, a następnie wypełnij i wyślij formularz. Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją naszej polityki prywatności.

wpisz numer z obrazka powiększony o trzy wpisz numer z obrazka wyślij wiadomość