Sterylizacja - opieka przed i po

Zdrowie kota (24-01-2010)
Zabieg sterylizacji/kastracji to bezpieczny, rutynowy zabieg pozbawienia zwierzęcia płodności. Jednak, jak w przypadku każdej operacji, należy zastosować się do kilku zaleceń, aby zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo i komfort.
 
Przed zabiegiem:
 
- upewnij się, że zwierzę nie jest chore, czy osłabione (jeśli jest – najpierw je wylecz i wzmocnij jego organizm)
- nie zaleca się przeprowadzania zabiegu u kotek w rui (narządy wewnętrzne są silniej ukrwione, co zwiększa ryzyko krwotoku podczas zabiegu)
- ustal z lekarzem weterynarii dokładną datę i godzinę zabiegu
- nie karm kota przez 12 godzin przed zabiegiem
- na 2 godziny przed zabiegiem odstaw kotu wodę do picia
- do lecznicy zawieź kota w transporterze
- do lecznicy zabierz ze sobą: ciepły koc (kot po zabiegu będzie wychłodzony, więc powinien zostać ciepło przykryty), ubranko pooperacyjne lub kołnierz (zostanie założony kotu po zabiegu, aby zapobiec lizaniu rany) oraz książeczkę zdrowia
- zapytaj, o której godzinie masz odebrać zwierzę z lecznicy (lekarz powinien wydać zwierzę wybudzone z narkozy i przytomne)
 
Na czym polega sterylizacja kotki?
 
Jest to chirurgiczne usunięcie macicy, jajowodów i jajników (czyli kastracja – sterylizacja to potoczne określenie). Zabieg wykonywany jest w narkozie. Trwa około pół godziny. Przed zabiegiem brzuch kotki zostaje ogolony, aby był do niego swobodny dostęp. Lekarz wyjmuje narządy przez małe nacięcie w brzuchu zwierzęcia, a następnie zakłada szwy (tradycyjne lub rozpuszczalne). Po kilku dniach od zabiegu kotka wraca do pełnego zdrowia.
 
Na czym polega sterylizacja kocura?
 
Jest to chirurgiczne usunięcie jąder. Zabieg wykonuje się w narkozie. Jądra zostają usunięte przez nacięcia w mosznie. Po wyjęciu jąder nacięć w mosznie nie zszywa się za pomocą nici chirurgicznych – stosuje się jedynie aluspray. Zabieg jest względnie prosty i trwa niecałe pół godziny.
 
Po zabiegu:
 
- dopilnuj, aby lekarz wpisał informację o zabiegu w książeczce zdrowia kota
- pamiętaj, że zwierzę powinno być ciepło przykryte i zamknięte w transporterze podczas podróży do domu
- kot może wymiotować – to normalna reakcja po narkozie
- w domu zwierzę będzie oszołomione, może mieć problemy z zachowaniem równowagi, trafieniem do kuwety itp.
- zapewnij zwierzęciu zaciszne, ciepłe miejsce na podłodze (nie kładź go na niczym, z czego mogłoby spaść!)
- zapewnij dostęp do świeżej wody
- zacznij podawać jedzenie dopiero kilka godzin po zabiegu (zacznij od mokrej karmy np. dla rekonwalescentów, później możesz podać suchą karmę)
- pamiętaj o zabezpieczeniu rany kota przed lizaniem, drapaniem i innymi uszkodzeniami
- dbaj o utrzymanie rany w czystości i w suchym stanie
- 3 dni po zabiegu udaj się z kotem do lecznicy na podanie antybiotyku, o ile nie został podany antybiotyk o przedłużonym działaniu
- 10 dni po zabiegu udaj się do lecznicy na zdjęcie szwów, o ile nie zostały zastosowane szwy rozpuszczalne (w przypadku kotki – kocury nie mają zakładanych szwów)
- jeśli Twój kot jest kotem wychodzącym, nie wypuszczaj go przez jakiś czas po zabiegu (u kotki - do czasu zdjęcia szwów, u kocura – do czasu zagojenia się rany)
 
Dieta dla kastratów

Po sterylizacji/kastracji organizm zwierzęcia ulega przestrojeniu hormonalnemu. Wiąże się to z przyspieszeniem przemiany materii i intensywniejszym przyswajaniem składników pokarmowych. Niektóre koty mogą mieć w efekcie skłonności do przybierania na wadze. Aby temu zapobiec, należy zapewnić zwierzęciu dużo aktywności fizycznej oraz przestawić go na niskokaloryczną, dobrze zbilansowaną dietę (najlepiej zacząć podawać mu specjalną karmę dla kastratów, którą można kupić w sklepach zoologicznych i w lecznicach weterynaryjnych).

Podoba Ci się artykuł? Daj mu łapkę! 1 użytkownik dał 1 łapkę kastracja sterylizacja rekonwalescencja przygotowanie zalecenia

podziel się

formularz kontaktowy

Aby skontaktować się z nami, możesz skorzystać z formularza kontaktowego. Wybierz sprawę, w jakiej chcesz się skontaktować, a następnie wypełnij i wyślij formularz. Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją naszej polityki prywatności.

wpisz numer z obrazka powiększony o trzy wpisz numer z obrazka wyślij wiadomość