Zabezpieczenie okien i balkonu

Opieka nad kotem (23-01-2010)

Po co zabezpieczać?

 
Kot nie spada na cztery łapy, a przynajmniej nie zawsze. A jeśli nawet - przy upadku z dużej wysokości grożą mu złamania, wstrząs mózgu, urazy wewnętrzne.
Kot nie wie, że jeśli zrobi jeszcze jeden krok przed siebie, stojąc na parapecie, jeśli skoczy za motylem lub muchą, jeśli z podłogi balkonu skoczy na barierkę i się poślizgnie, to może się zabić, a w najlepszym przypadku poranić i okaleczyć.

To my, ludzie jesteśmy tego świadomi i to my musimy zapewnić bezpieczeństwo naszym podopiecznym.

Okna i balkony są zawsze w centrum zainteresowania naszych kotów - dzieje się za nimi tyle ciekawych rzeczy, które można oglądać. Sprawmy, aby nasze okna nie stały się przyczyną nieszczęścia. Warto pamiętać, iż wystarczy zabezpieczyć w domu tylko jedno okno lub wyłącznie balkon. W końcu nie chodzi o to, aby zrobić z mieszkania więzienie, ale aby w każdej sytuacji - mieć możliwość wywietrzenia mieszkania, bez narażania na niebezpieczeństwo swojego kota.
 
Przykładowe rozwiązania

Oto przykłady zabezpieczeń balkonów i okien. Zdjęcia i opisy udostępnione przez osoby, posiadające te zabezpieczenia. Wszystko zostało wykonane domowymi sposobami. Podane są też przybliżone koszty wykonania zabezpieczenia.

Zabezpieczenie balkonu siatką metalową
 
 
Dookoła balkonu została rozciągnięta druciana siatka zakupiona w markecie budowlanym. Cała siatka naciągnięta jest na drucie, który został przymocowany do balkonu i ścian. Aby zabezpieczyć dolną część balkonu zamontowano drewniany płotek, który również można kupić w markecie budowlanym. Zanim zdecydujesz się na tego typu zabezpieczenie - upewnij się czy spółdzielnia mieszkaniowa lub administrator domu zgodzi się na umieszczenie takiej konstrukcji na Twoim balkonie. Tego typu zabezpieczenia są zazwyczaj bardzo trwałe. Aby taka siatka była jak najmniej widoczna z ulicy - pomaluj ją na jasny kolor, najlepiej na podobny do koloru ścian na balkonie.

Koszt: ok. 150 zł.
 
Zabezpieczenie drzwi balkonowych
 
 
To raczej zabezpieczenie przed wyjściem na balkon, zabezpieczenie drzwi balkonowych.
Wykorzystano: siatkę metalową, listewki, 4 zawiasy oraz śrubki, haczyki, kątowniki itp.

Balkon jest mały, więc to nie mogła być zwykła okiennica. Zostały więc zbite 2 ramy , do których przykręcono siatkę. Obie części ramy połączone są ze sobą dwoma zawiasami (tak, aby skrzydło pierwsze otwierało się na balkon). Cała rama, czyli dwie części, zostały przymocowane do framugi balkonu również za pomocą zawiasów. Zaś zamyka się na dwa haczyki.
Należy pamiętać o właściwym zamontowaniu zawiasów łączących obie części ramy. Pierwsze skrzydło MUSI otwierać się na balkon. W przeciwnym razie kot opierając się o ramę załamałby ją i miałby szczelinę na dole lub u góry, aby przejść. A tak – jeśli oprze się, to zawias nie odegnie się w drugą stronę i rama z siatką jest skutecznym zabezpieczeniem.

Koszt - ok. 80 zł.
 
Zabezpieczenie balkonu siatką rybacką
 
 
Balkon typu loggia można prosto i tanio zabezpieczyć siatką rybacką, zakupioną w Sieci Korsze SA, gdzie są siatki w różnych kolorach, z nici różnej grubości, o oczkach różnej wielkości, w kształcie rombów lub kwadratów. Siatka taka spełnia swoją rolę w przypadku kotów dorosłych, niewspinających się i niegryzących siatki.
Sieć o oczkach 4x4 cm o grubości ok. 1mm, wzmocniona naokoło olinowaniem i obszyta jest gotowa do zawieszenia. Należy tylko dokładnie wymierzyć powierzchnię do osiatkowania, siatka się prawie nie rozciąga, naddać się może do 5 cm na długości ok. 2 m, jest wtedy bardziej naprężona, nie powinna być za luźna, brzeg siatki powinien przylegać do ściany balkonu. Wystarczy zamontować haczyki na kołkach rozporowych (w kształcie niedomkniętych kółek) w odległości 30 - 40 cm i zawiesić siatkę. Taką siatką można również zabezpieczyć okna. Siatka jest prawie niewidoczna z zewnątrz, niedroga i w ciągu paru minut można ją zdjąć jak firankę.
Koszt: siatka o wymiarach 1,50 x 3,00 - ok. 30 zł
 
Zabezpieczenie balkonu siatką rybacką - bezinwazyjne

Siatka rybacka może zostać również wykorzystana w montażu zabezpieczenia balkonu w sposób bezinwazyjny, czyli bez naruszania struktury ścian budynku. Jest to przydatne, gdy z jakichś względów nie można ingerować w strukturę ścian (np. brak zgody wspólnoty mieszkaniowej, względy bezpieczeństwa itp.). Taki rodzaj zabezpieczenia zaprezentowany jest poniżej.
Balkon jest typu innego niż loggia - posiada wystającą, zabudowaną balustradę, co nieco komplikuje kwestię montażu siatki, jednak sposób montażu można wykorzystać również przy balkonie typu loggia.

Do wykonania zabezpieczenia zakupiono:
- sieć rybacką - zakupiona w sklepie z artykułami rybackimi, cena 80 zł/kg (tu na prostokąt 2mx7m wydano 40 zł)
- cztery profile stalowe, puste w środku (można wykorzystać profile z innego materiału, jednak musi on być sztywny)
- metalowe podstawki pod profile (podbite gumą)
- 8 śrub stalowych (zostały one połączone przez ślusarza z metalowymi podstawkami pod profile)
- 4 plastikowe tuleje siatkowe (likwidujące luz wokół śruby wewnątrz profilu)
- linkę stalową o grubości 3mm
- 2 naprężacze do linki
- zaciski do linki stalowej (do wykonania "pętelki" na końcach linki stalowej)
- 2 rurki aluminiowe o grubości 5mm
- opaski kablowe (1 opakowanie)

Pracę rozpoczęto od zamontowania na wystającej części balustrady 4 profili stalowych. Profile montowane były bezinwazyjnie - na zasadzie rozparcia profilu śrubami między podłożem a sufitem. W każdą końcówkę profilu włożono kolejno:
 

tuleję siatkową

śrubę stalową połączoną z metalową podstawką
 
 
Poniżej zilustrowano kolejne czynności przygotowywania profilu:
 

profil pusty


umieszczenie tulei siatkowej
wewnątrz profilu


umieszczenie śruby z podstawką wewnątrz tulei

śruba wewnątrz tulei
(dokręcona)

Każdy z 4 profili został ustawiony w docelowym miejscu na balustradzie, a następnie za pomocą dokręcania śruby, rozparty między podłożem (balustradą) a sufitem.

 


Przygotowano górną linkę. Na lince zamontowano naprężacz do linki (w tym celu linka musi zostać najpierw rozcięta, a następnie powstałe końcówki przyczepione do naprężacza za pomocą zacisków do linki, naprężacz umieszczono na "frontowym", czyli dłuższym odcinku linki, aby można wygodnie naciągnąć linkę).
 

na zdjęciach linka dolna - jednak metoda jest ta sama, co przy mocowaniu linki górnej


Następnie, przewleczono stalową linkę przez oczka siatki rybackiej. Końcówki górnej linki zamocowano na górze obu profili stalowych zamocowanych bliżej wnętrza balkonu. Końcówki linki "zamknięto" za pomocą zacisków do linki stalowej. W kolejnym kroku, linka stalowa została naprężona za pomocą naprężacza (należy go dokręcać do momentu uzyskania optymalnego naprężenia linki).

W ten sam sposób zamontowano dolną linkę. Tutaj należy uważać, aby przewlec dolną linkę przez odpowiedni rząd oczek, aby siatka była napięta tak, jak sobie tego życzymy.
 

nawlekanie siatki na dolnej lince

linka dolna zamontowana na próbę (bez siatki)

linka górna zamontowana na próbę (bez siatki)
 
Siatka po nawleczeniu na linkę (jeszcze przed naprężeniem za pomocą naprężacza):
 

góra

dół
 
Pozostają nam jeszcze do zamocowania boczne części siatki. Najpierw rozciągnięto siatkę rybacką na całej długości dolnej i górnej linki, aby ustalić stopień naprężenie siatki. Przez wybrany w poprzednim kroku rząd oczek bocznej części siatki przewleczono rurkę aluminową o grubości 5 mm. Rurkę przypięto do stalowego profilu za pomocą opasek kablowych. W ten sam sposób zostały zamocowane obie boczne części siatki.
 


Montaż zakończony. Na koniec obcięto zwisającą część siatki, pozostawiając jedynie ok. 20cm siatki (zostanie ona przyciśnięta do ściany balustrady półką, która będzie umiejscowiona pod linią metalowego parapetu, widocznego na zdjęciach). Nie należy się przejmować, gdy po deszczu siatka będzie luźniejsza - po wyschnięciu wróci do pierwotnego stanu. A luz siatki nie wpływa w żaden sposób na zmniejszenie bezpieczeństwa wykonanej konstrukcji.
 
Tak wygląda balkon z zewnątrz:
 
 
Koszt - ok. 200 zł.
 
A tu zadowoleni - i bezpieczni - użytkownicy balkonu.

   
 
Moskitiera
 
 
Zabezpieczenie okien zostało wykonane przez firmę zajmującą się robieniem moskitier. Jako że zwykłą siatkę koty mogłyby przerwać - w naszych moskitierach użyto grubszej, metalowej siateczki (dostępne są też specjalne siatki z metalową drobną kratką). Siatka jest biała, ledwo widoczna i nie zasłania widoku. Moskitiery można zdjąć w każdej chwili.

Tego typu zabezpieczenie jest bardzo wygodne, gdyż nie jest związane z naruszeniem konstrukcji budynku, na co w wielu przypadkach nie zgadzają się spółdzielnie. Montaż takich moskitier nie wiąże się z żadnym wierceniem i uszkadzaniem elewacji.
Koszt: jedna siatka wraz z montażem - ok. 100zł
 
Okiennice
 
 
Zabezpieczenie okna typu "okiennice" wymaga wkładu domowego majsterkowicza. Do stworzenia takiej konstrukcji wykorzystano: listewki 3 cm na 2 cm, siatkę sześciokątną o szerokości 1 m - w rolce jest 10 m - kupione w markecie budowlanym. Łączenie okiennic na razie jest takie, czyli najprostsze - w trzech miejscach listewki zostały skręcone mocno drutem, a dolną krawędź trzyma drut przymocowany do śruby wkręconej do parapetu i do listwy.
Koszt: zabezpieczenie okna o wymiarach 2,10 m na 1,6 m - ok. 70 zł.
 
Aluminiowa siatka na okno
 
 
Okna drewniane w budownictwie z lat 70-tych można zabezpieczyć siatką aluminiową. Siatkę taką kupić można w sklepie z materiałami remontowymi (w Bydgoszczy sklep taki znajduje się np. przy ul. Pielęgniarskiej, na os. Nad Wisłą - można ją tam kupić na metry, w marketach budowlanych trzeba kupić od razu całą rolkę siatki).
Sposób wykonania takiego zabezpieczenia jest tani, choć na pewnym etapie trochę pracochłonny. Najpierw należy wymierzyć futrynę okna i przygotować pasujący do niej kawałek siatki. Brzegi tego kawałka należy pozaginać, aby siatka się nie rozpadła (to ta pracochłonna część wykonywania zabezpieczenia). Następnie przybiamy siatkę gwoździami w kilku miejscach do górnej części futryny. Pod każdym gwoździem została umieszczona blaszana podkładka, gdyż oczka siatki były większe niż łepek gwoździa, co groziło spadnięciem siatki.
Następnie przybijamy gwoździami siatkę do bocznych części futryny (również zabezpieczając gwoździe blaszanymi podkładkami). Siatkę dość mocno naciągamy, aby nie zwisała luźno. Na koniec przymocowujemy siatkę do dolnej części futryny. Jeśli to możliwe, dobrze zamocować ją za pomocą gwoździ, ale można to także zrobić za pomocą mocnego kabla przewleczonego przez wywiercone otwory w blaszanej części futryny (jeśli nie ma elementu drewnianego, do którego można przybić gwoździe).
 
 
Koszt: 1 m kw. siatki - 21 zł; w sumie zabezpieczenie 2 skrzydeł okiennych – ok. 50 zł.
 
Jak zabezpieczyć okna uchylne
 
Nie każdy ma świadomość, jakie zagrożenia płyną ze strony okien uchylanych od góry, czyli tzw. okien uchylnych. Wiele kotów, próbując sforsować przeszkodę w postaci uchylnego okna, powiesiło się. Te, które przeżyły, często doznały ciężkich obrażeń ciała (złamania, uszkodzenia kręgosłupa, czy narządów wewnętrznych itp.). Niestety, wbrew pozorom uchylanie okien nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza w przypadku żywiołowego i pomysłowego kociaka, ale w przypadku dorosłych kotów również.
 
Poniższy film pokazuje sytuację, w której kot próbuje przedostać się przez szczelinę w oknie uchylnym. Jak widać, takie sytuacje naprawdę się zdarzają. I mogą być naprawdę groźne w skutkach!
 


Jeśli chodzi o okna uchylne, są dostępne na rynku kratki ochronne na okno (boczne oraz do montażu na górze i na dole okna), produkowane właśnie z myślą o kotach. Kratki te można kupić w internetowych sklepach zoologicznych. 

Przeczytaj też o skutkach braku zabezpieczeń okiennych

Podoba Ci się artykuł? Daj mu łapkę! 1 użytkownik dał 1 łapkę zabezpieczenie uchylne balkon siatka okna

podziel się

formularz kontaktowy

Aby skontaktować się z nami, możesz skorzystać z formularza kontaktowego. Wybierz sprawę, w jakiej chcesz się skontaktować, a następnie wypełnij i wyślij formularz. Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją naszej polityki prywatności.

wpisz numer z obrazka powiększony o trzy wpisz numer z obrazka wyślij wiadomość